نفوذ در بازار بسیار خاص

13 مرداد 1400

نفوذ در بازار بسیار خاص

حتی وقتی که یک بازار محصول جدید به سرعت گسترش می‌یابد نیز یک شرکت کوچک با منابع محدود باز هم می‌تواند یک شرکت پیشگامِ موفق باشد. در چنین مواقعی، این شرکت باید موفقیت را بر اساس تعداد محدودی از معیارها و شاخص‌ها تعریف کند. این شرکت به جای پیروی و پیگیریِ هدف کسب سهم برترِ کل بازار و حفظ آن، می‌تواند عاقلانه‌تر عمل کند و تلاش‌های خود را روی یک بخش بازار متمرکز نماید. این نوع استراتژی نفوذ در بازار بسیار خاص می‌تواند به شرکت پیشگام کوچک‌تر کمک کند تا از منابع مالی محدودش بیشترین سود و استفاده را ببرد و از رویارویی با رقبای بزرگتر اجتناب کند.

یک استراتژی نفوذ در بازار زمانی موفق می‌شود که انتظار رود بازار به سرعت رشد کند و منافع یا کاربردهای مختلف و متعددی برای جلب توجه این بخش بازار در محصول جدید معرفی شده موجود باشد. این استراتژی همچنین وقتی جذاب و موفق است که موانع ورود فرا روی رقبای بزرگ محدود باشد و وقتی شرکت پیشگام تنها منابع و شایستگی‌های محدودی برای دفاع از مزیت‌های به دست آورده در مراحل اولیه کار در اختیار داشته باشد.

برخی از شرکتهای پیشگام ترجیح می‌دهند هنگام معرفی یک کالا یا خدمت جدید به بازار از یک استراتژی نفوذ در بازار انبوه پیروی کنند، اما نهایتا و در عمل از یک استراتژی نفوذ در بازار بسیار خاص پیروی می کنند. احتمال بروز چنین حالتی وقتی که بازار جدید سریعتر از انتظار شرکت پیشگام رشد می‌کند یا پراکنده‌تر از آنچه که شرکت پیشگام پیش‌بینی کرده است می‌باشد، بیشتر است. شرکت پیشگامی که منابع محدودی دارد هنگام مواجهه با چنین وضعیتی ممکن است تصمیم بگیرد روی حفظ جایگاه برتر خود در یک یا چند بخش محدود تمرکز نموده و از پرداختن بیش از حد به گسترش خانواده‌های محصول جدید و طراحی طرح‌های بازاریابی برای بازارهای مختلف یا استقراض شدید و توسعه مالی صرف نظر کند.

   در بیمه هم می‌توان از تمرکز روی یک بازار خاص استفاده کرد. مثلا می‌شود محصولات و خدمات بیمه‌ای خود را فقط برای پزشکان یا مهندسان یا مشاغل آزاد در صنف پوشاک متمرکز کرد. به این شکل هم تبلیغات و هم خدمات، بصورت سفارشی طراحی میگردد و علاوه بر هزینه پایین‌تر، میتواند تاثیرگذاری بیشتری نیز داشته باشد و نتایج بهتری به بار بیاورد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: