نفوذ در بازار بسیار خاص

5 مهر 1399

نفوذ در بازار بسیار خاص

حتی وقتی که یک بازار محصول جدید به سرعت گسترش می‌یابد نیز، یک شرکت کوچک با منابع محدود باز هم می‌تواند یک شرکت پیش گام موفق باشد. در چنین مواقعی، این شرکت باید موفقیت را بر اساس تعداد محدودی از معیارها و شاخص ها تعریف کند. این شرکت به جای پیروی و پیگیری هدف کسب سهم برتر کل بازار و حفظ آن، می‌تواند عاقلانه‌تر عمل کند. و تلاشهای خود را روی یک بخش بازار متمرکز نماید. این نوع استراتژی نفوذ در بازار بسیار خاص می‌تواند به شرکت پیش گام کوچکتر کمک کند. تا از منابع مالی محدودش بیشترین سود و استفاده را ببرد. و از رویارویی با رقبای بزرگتر اجتناب کند.

   یک استراتژی نفوذ در بازار زمانی موفق می‌شود که انتظار رود بازار به سرعت رشد کند. و منافع یا کاربردهای مختلف و متعددی برای جلب توجه این بخش بازار در محصول جدید معرفی شده، موجود باشد. این استراتژی همچنین وقتی جذاب و موفق است که موانع ورود سختی فرا روی رقبای بزرگ وجود داشته باشد. و وقتی شرکت پیشگام تنها منابع و شایستگی‌های محدودی برای دفاع از مزیت‌های به دست آورده در مراحل اولیه کار در اختیار داشته باشد.

برخی از شرکت های پیشگام ترجیح می دهند هنگام معرفی یک کالا یا خدمت جدید به بازار، از یک استراتژی نفوذ در بازار انبوه پیروی کنند. اما نهایتا و در عمل از یک استراتژی نفوذ در بازار بسیار خاص پیروی می کنند.

احتمال بروز چنین حالتی وقتی که بازار جدید سریعتر از انتظار شرکت پیشگام رشد می کند یا پراکنده‌تر از آنچه که شرکت پیشگام پیش بینی کرده است می باشد، بیشتر است. شرکت پیشگامی که منابع محدودی دارد هنگام مواجهه با چنین وضعیتی ممکن است تصمیم بگیرد روی حفظ جایگاه برتر خود در یک یا چند بخش محدود تمرکز نماید. و از پرداختن بیش از حد به گسترش خانواده‌های محصول جدید و طراحی طرح‌های بازاریابی برای بازارهای مختلف یا استقراض شدید و توسعه مالی صرف‌نظر کند.

نکته

   حال شما ببینید در بازار بیمه چه بخشی را میتوانید برای خود انتخاب کنید. که تمرکز زیادی از سوی رقبای بزرگ بر روی آن انجام نشده باشد.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0