0
هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

من چنین کمال‌گرایی هستم

27 بهمن 1399 بخش تولید محتوا

من چنین کمال‌گرایی هستم

   همه ما دیده و یا شنیده‌ایم که کسی می‌گوید: «من چنین کمال‌گرایی هستم». آیا متوجه شده‌اید مردم با وجود آنکه کمال‌گرایی را یک عیب می‌دانند، باز هم مخفیانه به آن افتخار می‌کنند؟ معمولا لبخندی زده و در حین ادای کلمات، می‌خندند. بسیار دیده شده که به عنوان «یک عیب مثبت» تلقی شده و به عنوان پاسخی مورد علاقه به پرسش نفرت‌انگیز «بزرگترین نقطه ضعف‌تان چیست؟» مورد استفاده قرار می‌گیرد.

   کمال‌گرایان تمایل دارند که در حد کمال کارها را انجام داده، در حد کمال به نظر رسیده و یا در حد کمال بودن را احساس کنند. به نظر می‌رسد چیزی دارند که به آن می‌بالند اما وقتی معنای دقیق آن را می‌کاویم، چیز دیگری دستگیرمان می‌شود.وقتی پسوند «گرایی» را به آخر «کمال» اضافه می‌کنیم، بار معنایی ریشه کلمه برعکس می‌شود. کمال‌گرایی متفاوت از کلمه کمال بوده و غیر منطقی، فلج کننده، محدود کننده و حتی کشنده است. به عنوان مثال مواردی همچون بی اشتهایی، افسردگی و خودکشی را به همراه می‌آورد.

   اگر به درستی متوجه حقیقت تاثیر مخرب کمال‌گرایی بر انسانیت بودیم، از زدن برچسب کمال‌گرا به خودمان، آنچنان ذوق زده و شاد نمی‌شدیم. هیچکس را به دلیل داشتن چنین طرز تفکری قضاوت نمی‌کنم. زیرا همه ما از جهاتی کمال‌گراییم اما عبارت «من چنین فرد کمالگرایی هستم» زخمِ بازی است که همچون قطعه زیورآلات زیبایی، با آن برخورد می‌شود.

اگر تصمیم نگیرید

   اگر تصمیم نگیرید که کمالگرایی را به عنوان طرز فکری مخرب و دست پایین تلقی کنید، توهم برتر بودنِ آن نمی‌گذارد به تغییرات مطلوب‌تان برسید.

   کمال‌گرایی، مشکلات جدی دیگری به بار خواهد آورد که معمولا به اشتباه، دلایل دیگری برایشان شمرده می‌شود. کمالگرایی یکی از دلایل اصلی بروز افسردگی است که خود، مشکلات بسیار دیگری مانند اعتیاد را به دنبال دارد.

   فرزندِ آخر کمالگرایی، بی اشتهایی است. تمایل رسیدن به «وزنی در حد کمال» و یا تصویری ایده‌آل از بدن‌تان. این یکی از خطرناک‌ترین و سخت‌ترین آشفتگی‌های روانی به لحاظ درمانی است. پس بیایید کمالگرایی را سطحی نگیریم. کمال‌گرایی یک آشفتگی ذهنی است. تعداد نامحدودی از مردم، مشکل کمال‌گرایی را تا حد نامحدودی سطحی تلقی می‌کنند. باید این خویشاوندی مخفیانه خود را با کمال‌گرایی به طور کامل قطع کنیم تا بتوانیم از بند آن خلاص شویم.

   کمال‌گرایی یک متقلب است. یک حیله. بدترین طرز فکری است که ممکن است فردی در سر بپروراند و اما کمال‌گریزی واقعا می‌ارزد؛ لوکس است، پنج ستاره و بهترین است.

 

استفان گایز (Stephen Guise)

 

   بحث کمال‌گرایی یکی از علت‌های ایجاد ترس، درون یک فرد می‌باشد. اگر شما هم بخاطر ترس‌هایی که درون خودتان دارید، حرکت نمی‌کنید و به سراغ مشتری نمی‌روید و یا پیگیریهای لازم را انجام نمیدهید، باید کاری بکنید. این ترس جلوی کسب درآمد بیشتر شما و همچنین به دست آوردن یک موقعیت اجتماعی بالا را گرفته است. وقتش رسیده که با استفاده از بسته آموزشی رهایی از ترس در فروش بیمه عمر، دیوار ترس را فرو بریزید و چیزهایی که واقعا لیاقتش را دارید به دست بیاورید.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :
    0